گروه: اخبار استان خبر: 105236 / تاریخ انتشار : 1396/10/20 ساعت : 08:57
نارضایتی خانواده های شهدا از بحران بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد

بیکاری بیش از 3000 نفر از خانواده های شهدا و ایثارگر در استان/ نگرانی از استخدام های طایفه ای

بحران بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد قشرهای مختلف مردم این استان را با مشکلات جدی مواجه کرده است و برخی خانواده های شهدا و ایثارگران نیز از این وضعیت و اجرا نشدن ماد‌‌‌‌‌‌‌‌ه۴۸ قانون توسط دستگاه های اجرایی و سهمیه ۲۵ درصدی استخدام از میان جامعه ایثارگران ابراز نارضایتی کردند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ، ماد‌‌‌‌‌‌‌‌ه۴۸ قانون الحاق مواد‌‌‌‌‌‌‌‌ی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی د‌‌‌‌‌‌‌‌ولت مقرر می‌د‌‌‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌‌‌: کلیه وزارتخانه‌ها، مؤسسات د‌‌‌‌‌‌‌‌ولتی و شرکت‌های د‌‌‌‌‌‌‌‌ولتی، سازمان‌ صد‌‌‌‌‌‌‌‌ا و سیما جمهوری اسلامی ایران و کلیه سازمان‌ها و شرکت‌هایی که به نحوی از انحا از بود‌‌‌‌‌‌‌‌جه عمومی د‌‌‌‌‌‌‌‌ولت استفاد‌‌‌‌‌‌‌‌ه می‌کنند‌‌‌‌‌‌‌‌ و نیز کلیه مؤسسات و شرکت‌هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است مکلفند‌‌‌‌‌‌‌‌ یکی از فرزند‌‌‌‌‌‌‌‌ان کارکنان شهید‌‌‌‌‌‌‌‌، جانباز 25 د‌‌‌‌‌‌‌‌رصد‌‌‌‌‌‌‌‌ و به بالا و آزاد‌‌‌‌‌‌‌‌ه اعم از شاغل، فوت‌شد‌‌‌‌‌‌‌‌ه و یا از کارافتاد‌‌‌‌‌‌‌‌ه را که واجد‌‌‌‌‌‌‌‌ شرایط عمومی استخد‌‌‌‌‌‌‌‌ام می‌باشند‌‌‌‌‌‌‌‌ علاوه بر سهمیه استخد‌‌‌‌‌‌‌‌امی ایثارگران د‌‌‌‌‌‌‌‌ر همان د‌‌‌‌‌‌‌‌ستگاه استخد‌‌‌‌‌‌‌‌ام نمایند‌‌‌‌‌‌‌‌.

دی ماه 95 نمایندگان مجلس دولت را مکلف به استخدام فرزندان شهدا و جانبازان 70 درصد و بالاتر کردند.

دولت مکلف است علاوه بر اجرای ماده 21 قانون جامع خدمات ایثارگران و تبصره های آن و اصلاحات بعدی تمام فرزندان شهداء و فرزندان جانبازان 70% و بالاتر را در طول برنامه استخدام کند.

ماده 21- کلیه دستگاههای موضوع ماده (۲) این قانون مکلفند حداقل بیست و پنج درصد (۲۵%) از نیازهای استخدامی و تأمین نیروهای مورد نیاز خود را که وفق ضوابط و مجوزهای مربوط و جایگزینی نیروهای خروجی خود اخذ می‌نماید به خانواده‌های شاهد، جانبازان و آزادگان، همسر و فرزندان شهدا و جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر، فرزندان و همسران آزادگان یک‌سال و بالای یک‌سال اسارت، اسرا و خواهر و برادر شاهد و پنج درصد (۵%) سهمیه استخدامی را نیز به رزمندگان با سابقه حداقل اختصاص دهند.

 ابراز نگرانی خانواده های شهدا و ایثارگر از وضعیت بیکاری در استان کهگیلویه و بویراحمد 

برخی خانواده های شهدا و ایثارگر کهگیلویه و بویراحمد ضمن ابراز نگرانی از وضعیت بیکاری در این استان از رعایت نشدن ماده 48 (استخد‌‌‌‌‌‌‌‌ام فرزند‌‌‌‌‌‌‌‌ ایثارگر د‌‌‌‌‌‌‌‌ر محل خد‌‌‌‌‌‌‌‌مت پد‌‌‌‌‌‌‌‌ر) گلایه مند بوده و اعلام کردند این قانون در این استان به طور کلی رعایت نمی شود و در برخی دستگاه های اجرایی استان نیز تحت لوای نیروی قراردادی و شرکتی به صورت طایفه ای اقدام به جذب می کنند و فرزندان شهدا و جانباز نیز جایی در این استخدام های قراردادی و شرکتی ندارند.

سه هزار و 178 نفر بیکار از خانواده های شهدا و ایثارگر استان

معاون تعاون و امور اجتماعی اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه هم اینک سه هزار و 178 نفر بیکار از خانواده های شهدا و ایثارگر استان در سامانه سجایا نام نویسی کرده اند گفت: از این تعداد 23 نفر زیر دیپلم، یکهزار و 430 نفر دیپلم، 494 نفر فوق دیپلم، یکهزار و 43 نفر کارشناسی، 143 نفر کارشناسی ارشد،  3 نفر پزشک و 2 نفر نیز دکتری هستند.

سید منوچهر فتاحیان ابراز داشت:این افراد بیکار شامل فرزندان جانبازان بالای 25 درصدو بالاتر، خواهر و برادر شهید، فرزندان شهدا ، همسران جانبازان بالای 25 درصد و همسران شهدا هستند.

 وی بیان کرد: جانبازان، آزادگان و فرزندان شاهد جویای کار که در بانک اطلاعاتی (سامانه سجایا) ثبت‌نام کرده‌اند در اولویت نخست تأمین اشتغال قرار دارند و پس از آن‌ها فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر، به ترتیب میزان درصد در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرند.

ثبت نام افراد در بانک اطلاعاتی (سامانه سجایا)

وی گفت: در راستای اجرای ماده ۲۱ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران از محل مجوزهای صادره توسط سازمان امور اداری و استخدامی به دستگاه‌های مختلف، حداقل 25 درصد از سهمیه‌های استخدامی مربوط به جانبازان، آزادگان، فرزندان شاهد، فرزندان جانباز 25 درصد و بالاتر، همسران شاهد، همسران جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و آزادگان با یک سال اسارت و بالاتر اختصاص یافته است.

فتاحیان عنوان کرد: جانبازان، آزادگان و فرزندان شاهد جویای کاری که در بانک اطلاعاتی (سامانه سجایا) ثبت‌نام کرده‌اند در اولویت نخست تأمین اشتغال قرار دارند و پس از آن‌ها فرزندان جانبازان25 درصد و بالاتر، به ترتیب میزان درصد در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرند.

وی بیان کرد: افرادی که تازه فارغ التحصیل می شوند نیز می توانند با مراجعه به بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان محل سکونت خود در سامانه اینترنتی سجایا برای اشتغال نام نویسی کنند.

743 نفر از خانواده های شهدا و ایثار گر استان استخدام شده اند

مسؤول امور ایثارگران استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: از ابتدای مهرماه سال 92 تا دی ماه امسال 743 نفر از خانواده های شهدا و ایثار گر استان در دستگاه های اجرایی و اداری کهگیلویه و بویراحمد استخدام شده اند.

سید محمود داربام افزود: 648 نفر نیز از محل تسهیلات بانکی شامل صندوق توسعه ملی، مشاغل خانگی و وجوه اراده ، پرداخت حق بیمه سهم پیش فرما و کارفرما، آموزش های فنی و حرفه ای و کارورزی صاحب شغل شده اند.

وی با اشاره به اینکه در گذشته این مشکل در خصوص استخدام حداقل 25 درصد از سهمیه های استخدامی مربوط به جانبازان، آزادگان، فرزندان شاهد، فرزندان جانباز 25 درصد و بالاتر، همسران شاهد، همسران جانبازان 25 درصد و بالاتر و آزادگان با یک سال اسارت و بالاتر وجود داشت که این موضوع در برنامه ششم توسعه ماده 21 قانون اصلاح شد.

داربارم افزود: از سال 96 هر دستگاه و سازمانی استخدام نیرو به صورت قراردادی پیمانی و یا هر به هر روش دیگری داشت باید سهم 25 درصد خانواده های شهدا و ایثارگر در آن رعایت و لحاظ شود. 

مسؤول امور ایثارگران استانداری کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: چنانچه دستگاهی در سال 96 و پس از آن نیرویی استخدام کند و سهمیه 25 درصد خانواده های شهدا و ایثارگر را رعایت نکند باید از سوی دستگاه های نظارتی رصد و برخورد قانونی لازم انجام شود.

داربام افزود: احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد دستور داده تا استخدام های مختلفی که در استان انجام و سهمیه 25 درصدی خانواده های شهدا و ایثارگر رعایت نشده است را بررسی و در جایی که این قانون رعایت نشده است برخورد لازم صورت گیرد.

کهگیلویه و بویراحمد در دوران هشت سال دفاع مقدس یک هزار و 880 شهید، افزون بر 9 هزار جانباز و 317 آزاده تقدیم نظام و انقلاب کرده است.

انتهای پیام/200

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 3 نظر
کاوس فلاحی
1396/11/10 - 16:56
تازمانیکه اقایان نمایندگان مجلس و مسئولین ادارات وبانکها .... جایی برای جانباز وخانواده شهید وجود ندارد.
rateup 0
 ratedown 0
حسن
1396/11/10 - 17:02
بروید اداره کل تامین اجتماعی استان تا صحت وسقم گفتارمان روشن شود.اداره اطلاعات ومسئولین ذی ربط تحقیق وتفحص نمایند اسامی کلیه پرسنل اعم از رسمی وغیر رسمی تاوابستگی قومی وقبیله ای وطایفه ای هرکدام مشخص شود
rateup 0
 ratedown 0
کاوس فلاحی
1396/11/10 - 17:05
اقای استاندار دزد که میخواد بره برای سرقت فکر چگونگی قسم خوردنش راهم کرده انها خیلی زرنگترازانند که بتوان مچشان راگرفت بسیارسخت است.
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.