گروه: اخبار استان خبر: 105163 / تاریخ انتشار : 1396/10/16 ساعت : 11:52

دستان خالی کهگیلویه و بویراحمد از سفرهای دوجانبه/ سفرهایی که برای مردم استان نان و آب نداشت + تصاویر

در سالهای اخیر مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد سفرهایی به برخی کشورها از جمله روسیه را برای برقراری مناسبات تجاری و شناساندن ظرفیت های این استان برای صادرات محصولات تولیدی در دستور کار قرار دادند که براساس شواهد تاکنون نتیجه ای از این سفرها عاید این استان نشده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،در سالهای اخیر مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد سفرهایی به برخی کشورها از جمله روسیه را برای برقراری مناسبات تجاری و شناساندن ظرفیت های این استان برای صادرات محصولات تولیدی در دستور کار قرار دادند که براساس شواهد تاکنون نتیجه ای از این سفرها عاید این استان نشده است.

30 آبان 94 هیأتی تجاری اقتصادی از استان کهگیلویه و بویراحمد به سرپرستی سید موسی خادمی استاندار و همراهی جبار کیانی پور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج و 24 نفر از مسئولین دولتی و بخش خصوصی استان به مسکو اعزام شدند.

این هیأت با توجه به تصمیم شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان و با برنامه ریزی اتاق بازرگانی یاسوج جهت آشنایی با تجار و بازارهای هدف جدید در حوزه کشورهای cis، به مسکو رفتند.

هیأت استان کهگیلویه وبویراحمد روز دوشنبه 25 آبان ماه مورد استقبال رسمی رایزن اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران آقای زارع عفیفی و دیگر مقامات سفارت قرار گرفتند.

هیأت تجاری اقتصادی استان کهگیلویه وبویراحمد در اولین دیدار رسمی خود میهمان اتاق بازرگانی روسیه بود، در این دیدار که در ساختمان مرکزی اتاق بازرگانی روسیه انجام پذیرفت جمعی از مقامات اتاق مسکو و تجار روسیه در حوزه های تجاری مرتبط با فعالیت هیئت استان کهگیلویه وبویراحمد حضور داشتند.

همچنین هیأت تجاری اقتصادی به ریاست دکتر خادمی استاندار کهگیلویه وبویراحمد دیداری صمیمانه با سفیر ایران در روسیه داشته است که در این دیدار در زمینه قابلیت های استان کهگیلویه و بویراحمد و راههای ورود به بازارهای روسیه به گفتگو پرداختند و از مجموعه   food city که بزرگترین مجموعه فروش و پخش محصولات غذایی و کشاورزی مسکو بازدید کردند.

محصولاتی که هنوز راهی به روسیه پیدا نکرده اند

 جبار کیانی پوررئیس اتاق بازرگانی یاسوج با اشاره به مناسبات فعال و خوب فعالین بخش خصوصی ایران و روسیه از دیر باز تاکنون، بیان داشت: برپایه همین مناسبات در روابط دیرینه و با توجه به شرایط مراودات خوب کنونی می توان امیدوار بود که همکاری های نتیجه بخشی بین تجار و فعالین بخش خصوصی دو طرف شکل بگیرد.

کیانی پور با اشاره به برنامه های چند روزه هیئت تجاری اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد در مسکو و استان امسک اظهار داشت: در این دیدار ها تجار و فعالین اقتصادی دو طرف به تبادل اطلاعات تجاری و اقتصادی خواهند پرداخت و زمینه را برای شروع فعالیت های اقتصادی مشترک فراهم خواهند آورد.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج ظرفیتهای استان کهگیلویه وبویراحمد در حوزه های کشاورزی ، میوه، گل و گیاه و گیاهان دارویی را بسیار بالا توصیف کرد و افزود: روسیه می تواند بازار هدف خوبی برای محصولات با کیفیت کهگیلویه وبویراحمد باشد.

در این بازدید نمایندگان استان در خصوص راههای حضور تجار و بازرگانان استان کهگیلویه و بویراحمد و همینطور صدور محصولات استان به این بازار بزرگ نشستی با مسئولین این مجموعه برگزار کردند.

خبر از یک سفر 

25 مهرماه 95 مجید محنائی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: نظروف استاندار امسک روسیه برای توسعه روابط اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری به این استان سفر می کند.

وی اظهار داشت: در راستای تقویت تبادلات، مراودات دو جانبه بین دو استان و با هدف برقراری ارتباط و همکاری های بیشتر و در پاسخ به سفر سال گذشته دکتر خادمی استاندار و هیئت اقتصادی و تجاری استانمان به کشور روسیه این سفر انجام می شود.

محنائی، یادآور شد: نظروف استاندار این استان به اتفاق وزرای اقتصادی و کشاورزی و مواد غذائی استان امسک روسیه در صدر هیئت 15 نفره تجاری- اقتصادی در حوزه های تولید و نوآوری، توسعه کشاورزی، بیوتکنولوژی و بخش های صنعتی، مواد غذائی، پزشکی، گردشگری، گیاهان داروئی و... به کهگیلویه و بویراحمد سفر می کنند.

وی با بیان اینکه این سفر در راستای توافق سفر سال گذشته هیئت تجاری و مدیریت استان کهگیلویه وبویراحمد به روسیه انجام می‌شود، افزود: محور حضور سفر هیئت تجاری روسیه در استان در زمینه 3 کارگروه صنعت و معدن، کشاورزی و گردشگری است.

ورود هیات 17 نفره روسی به کهگیلویه و بویراحمد

سرانجام روز موعود فرارسید و  هیات 17 نفره از مسئولان سیاسی و فعالان اقتصادی استان امسک روسیه صبح چهارشنبه  28 مهرماه 95 به منظور توسعه روابط تجاری و اقتصادی با کهگیلویه و بویراحمد وارد یاسوج شد.

این هیات به سرپرستی «ویکتور نظراف» استاندار امسک و با حضور وزیران ایالتی منطقه ای اقتصاد و کشاورزی این استان، مدیرکل توسعه روابط بین الملل، کارشناس ارشد بخش اداره همکاری بین المللی استان امسک ،هشت بازرگان و صاحبان صنایع، یک نفر از شرکت های فعال در حوزه ساخت و ساز و سه نفر از مقام های کنسولگری روسیه در اصفهان وارد یاسوج مرکز کهگیلویه وبویر احمد شد.

اعضای این هیات به مدت 2 روز میهمان دولت و بخش خصوصی کهگیلویه وبویراحمد بودند.

بازدید هیات روسی از نمایشگاه ، واحدهای تولیدی و مناطق گردشگری کهگیلویه و بویراحمد 

 29 مهرماه استاندار امسک روسیه با همراهی  استاندار و جمعی از مسئولان ارشد کهگیلویه و بویراحمد از مناطق مختلف شهرستان دنا دیدن کردند.

 در این برنامه سید موسی خادمی استاندار کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت‌های گردشگری و طبیعی شهرستان سی سخت و استان را برای استاندار امسک و هیئت تجاری و اقتصادی روسیه تشریح کرد.

نمایشگاه توانمندهای این استان در حوزه های اقتصادی، کشاورزی، صنایع دستی و گردشگری با حضور استاندار امسک و مسئولان ارشد این استان در محل اتاق بازرگانی یاسوج برپا شد.

در این نمایشگاه بخش کشاورزی بیش از سایر بخش‌ها مورد توجه هیأت تجاری و اقتصادی ایالت اومسک روسیه قرار گرفت.

تاثیرات سفر مسئولان خارجی در کهگیلویه و بویراحمدچه بود؟  / گزارشی از دستاوردها به مردم داده نشد

هر چند با انجام این سفرهای دوجانبه مسئولان کهگیلویه و بویراحمد و روسی امید می رفت که علاوه بر صادرات محصولات کهگیلویه و بویراحمد به روسیه و سایر کشورهای خارجی روند بهتری پیدا کند و توریست های بیشتری برای دیدن از مناظر طبیعی و گردشگری روانه این استان شوند اما به نظر می رسد این روابط نتوانست مرهمی برای کمک به رفع بیکاری و توسعه در کهگیلویه و بویراحمد باشد.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در پاسخ به این سوال که دست آورد سفر هیئت تجاری روسیه به استان کهگیلویه و بویراحمدنیز گفت: این بحث به سیاست های کلان دولت، نظام و بحث برجام مربوط می شود کارهای مختلفی در بحث بین الملل انجام می شود که شاید یک مورد نتیجه دهد.

وی بیان کرد: مراودات و ارتباط هایی با خارجی ها داریم و فعالیت هایی نیست که یک شبه، یک روزه و یا یک ساله جواب دهد همه اینها به سیاست های کلان دولت و نظام باز می گردد وقتی 150 هیئت تجاری به کشور آمده است باید پرسید برای سایر استان ها نیز نتیجه هایی به دنبال داشته است و این یک رفتاری است که متاثر از سیاست های کلی مملکت است.

رییس اتاق بازرگانی یاسوج ادامه داد: هنوز مقوله سرمایه گذاری به معنای واقعی با توجه به شرایط کشور عملیاتی نشده است و به سمتی حرکت می کنیم که ارتباطات و مراوداتی ایجاد شود و استان و ظرفیت های این استان شناسانده شوند و شرایط مهیا در آن زمان نتیجه این اقدامات نیز مشخص می شود.

کیانی اضافه کرد: سفر سایر کشورها و هیئت های تجاری به استان کهگیلویه و بویراحمد را در برنامه داریم و شرکت در نمایشگاه های بین المللی را داریم استاندار نیز با چنین اقداماتی موافق هستند.

صادرات کهگیلویه و بویراحمد روی 4 میلیون دلار ثابت مانده است

به نظر می رسد گرچه ارتباط دو جانبه برای معرفی هر استان و شهر تاثیرات بسزایی در حوزه روابط تجاری، اقتصادی و دیپلماتیک می تواند داشته باشد اما اینکه تنها در حد یک سفر خلاصه شوند و این ارتباط ها نیز پس از مدتی قطع شود به هیچ وجه نمی تواند فایده ای برای توسعه و پیشرفت کهگیلویه و بویراحمد داشته باشد.

کهگیلویه و بویراحمد از ظرفیت های بالایی در حوزه کشاورزی، معدنی، گردشگری و گیاهان دارویی و سایر محصولات دارد که می توان با صدور انها بازارهای داخلی و خارجی را قبضه کند اما بنا بر اظهارات مدیرکل گمرک کهگیلویه و بویراحمد از سال 86 تاکنون متاسفانه هرسال تنها به اندازه 4.5 میلیون دلار کالا از گمرگ کهگیلویه و بویراحمد به کشور های مختلف صادر می شود و این میزان هر سال تکرار می شود و هیچ افزایشی ندارد.

این اظهارات بهنام احمدی نشان می دهد که سفر هیات های خارجی که برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری به کهگیلویه و بویراحمد انجام می شود نیاز به بازنگری داشته و ادامه این روند باید به صورت مشخص و هدفمند انجام شود تا از هدررفت هزینه ها و منابع جلوگیری شود.

تداوم سفر خارجی ها به کهگیلویه و بویراحمد نیازمند بازنگری 

به هر حال کهگیلویه و بویراحمد با وجود تمام ظرفیت هایی که دارد هم اکنون در حوزه بیکاری جزو استان های اول تا سوم کشور است و هر فعالیت اقتصادی در حوزه داخلی و خارجی که بتواند نقشی در توسعه و کارآفرینی در این استان ایفا کند باید حمایت شود اما به شرطی بتوان تاثیرات آن را در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مشاهده کرد.

به نظر می رسد مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد برای شفاف سازی و اطلاع مردم از سفرهای دوجانبه ای که بین مسئولان استان و کشورهای خارجی صورت می گیرد و همچنین نتایج و تاثیرات منفی و یا مثبتی که از این سفرها حاصل می شود باید مردم را بی بهره نگذارند.

---
 
 
انتهای پیام/200
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 2 نظر
همشهری
1396/10/17 - 15:10
والا کیانی هر روز ادم جمع می کرد یا می رفت روسیه یا دعوت می کردبه یاسوج ؟جالبه مادر 800کیلومتری عراق هستیم نمی توانیم صادرات داشته باشین میخواهیم صادر ات داشته باشیم به روسیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ از ش بپرسین چیکارکردی اقای کیانی ؟اگر شمارا هم .....
rateup 2
 ratedown 0
سی سخت
1396/10/24 - 10:49
خوبه هیئت رو میبره داخل باغ شخصی خودش در سی سخت آقای .... بعد میگه من دارم فرصت های سرمایه گذاری استان نشان میدم
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.