گروه: اخبار استان خبر: 105142 / تاریخ انتشار : 1396/10/15 ساعت : 16:22
قصه پر غصه صادرات در کهگیلویه و بویراحمد:

کشتی صادرات کهگیلویه و بویراحمد به ِگل نشست / گمرک هم خیری از صادرات ندید + تصاویر

گمرک ایران به عنوان یکی از باسابقه‌ترین سازمانهای دولتی و مرزبان اقتصادی کشور نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور و درآمد دولت دارد اما در استان کهگیلویه و بویراحمد این اداره کل به دلیل نبود محصولات صادراتی نقش چندان سازنده ای ایفا نمی کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس در کشورهایی که اداره امور آنها از فروش منابع و ذخایر ملی چون نفت و گاز انجام می‌شود حضور در بازارهای جهانی برای عرضه کالاهای تولیدی و افزایش صادرات از مهمترین اهداف و سیاستهای اقتصادی محسوب می‌شود و از این رو درآمد حاصل از صادرات نیز سهم قابل ملاحظه‌ای در تامین بودجه کشور دارد.

در دنیای پر فراز و نشیب اقتصادی امروز توسعه صادرات غیرنفتی در کشورهای نفت خیز هم مورد توجه کشورهای دیگر قرار دارد و این کشورها با حفظ ثروتهای ملی برای سرمایه‌گذاری بیشتر در بخش صادرات غیرنفتی هم تلاش می‌کنند.

به عقیده کارشناسان اقتصادی یکی از مهمترین آثار و نتایج توسعه صادرات غیرنفتی، رونق فعالیتهای تولیدی، ایجاد اشتغال، کاهش میزان بیکاری در کشور و بهبود موقعیت تجاری و اقتصادی در عرصه تجارت بین‌الملل است و همه آنچه گفته شد را می‌توان بخشی از شاخصه‌های توسعه و رشد اقتصاد پایدار دانست.

با توجه به روند رو به شتاب جهانی شدن و تحولات اخیر در سطح ملی و بین‌المللی در زمینه مناسبات تجاری و لزوم حرکت به سمت گمرک الکترونیک گمرک ایران تلاش کرده همگام با حرکت شتابان و روبه رشد اقتصادی و ارتباطات جهانی متناسب با برنامه‌های توسعه و همچنین سند چشم‌انداز بیست ساله کشور در راستای تامین رضایتمندی مردم، اهداف، امکانات، روشها، برنامه‌های خود را تنظیم کند.

گمرک پل ارتباطی بین سیاستهای مالی و بازرگانی و مهمترین سازمان اثرگذار در روند تجارت منطقه ای و بین‌المللی از اهمیت و حساسیت ویژه‌ای برخوردار است و اجرای این سیاست ها نیازمند به گمرکی کارآمد و مؤثر است.

اجرای الزامات ملی و بین‌المللی برای حفاظت از جامعه در قبال کالاها و مواد زیان‌آور، خطرناک و پرتوزا، حفاظتهای فرهنگی، بهداشتی، زیست محیطی، رعایت استانداردهای ملی، حفاظت از سلامت اقتصادی و تجارت قانونمند از طریق مقابله با قاچاق کالا و مواد مخدر، کمک به مبارزه با جرائم سازمان یافته ملی، مبارزه با تروریسم و پولشویی سایر وظایف سنتی مثل کسب درآمد را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

دهها کنوانسیون و معاهده بین‌المللی به منظور ایجاد و یکسان‌سازی تسهیلات و هماهنگ‌سازی رویه‌های گمرکی سازمان جهانی گمرک تدوین و به مرحله اجرا درآمده است.

نبود شرکت صادرات محور و سرمایه گذار قوی از مهمترین مشکلات حوزه صادرات و گمرک در کهگیلویه و بویراحمد

 مدیرکل گمرک کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه نبود شرکت صادرات محور و سرمایه گذار قوی از مهمترین مشکلات حوزه صادرات و گمرک در کهگیلویه و بویراحمد است گفت: متولی امر صادرات سازمان صنعت و معدن و تجارت و اتاق بازرگانی است و گمرک تنها تشریفات قانونی صادرات و واردات را انجام می دهد.

بهنام احمدی ابراز داشت: برخی شرکت های تولیدی که نمایندگی در استان کهگیلویه و بویراحمد دارند و از تسهیلات و ظرفیت های استان استفاده می کند صادرات خود از دیگر استان های کشور انجام می دهد که باید جلوی این امر گرفته شود.

وی بیان کرد: همیشه این انتقاد وجود دارد که شرکت هایی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارند که صادرات خود را از گمرک دیگر استان های انجام می هند و بر همین اساس جلسات مکرری با صاحبان این شرکت ها برگزار کردیم و این افراد اعلام کردند ما مشکل حمل و نقل داریم.

احمدی عنوان کرد: با توجه به اینکه تمام سامانه های امور گمرکی در استان کهگیلویه و بویراحمد راه اندازی شده به این تولید کنندگان اعلام شد در هر نقطه ای از کشور بارگیری کنید و اظهارنامه صادرات محصولات خود را به نام گمرک کهگیلویه و بویراحمد بزنید.

وی افزود: هر شرکتی در هرجا که بخواهد کالا صادر کند می تواند اظهار نامه خود را با نام استان کهگیلویه و بویراحمد پر کند تا به صورت اینترنتی کارهای امور گمرکی آن انجام شود.

احمدی ابراز داشت: دور اظهاری از طریق اینترنت نیز در استان انجام می شود و صادرکننده می تواند در هر نقطه ای ازکشور اظهار کند که می خواهم محصولات خود را از گمرگ کهگیلویه و بویراحمد صادر کنم و این امر در کمترین زمان ممکن انجام می شود.

وی گفت:یک صادر کننده  اصفهانی در سه مرحله صادرات گریس را از طریق گمرک استان انجام  داد که به دلیل برخی مشکلات صادر کننده این امر متوقف شد.

گمرک استان در حوزه واردات زیرساخت ندارد

وی با بیان اینکه گمرک استان در حوزه صادرات هیچ مشکلی ندارد گفت: گمرک کهگیلویه و بویراحمد تنها برای واردات کالا  زیرساخت و امکاناتی شامل زمین، انبار  و باسکول ندارد

صادرات 4 میلیون دلاری کهگیلویه و بویراحمد که تکان نمی خورد

مدیرکل گمرک کهگیلویه و بویراحمد افزود: از سال 86 تاکنون متاسفانه هرسال تنها به اندازه 4.5 میلیون دلار کالا از گمرگ کهگیلویه و بویراحمد به کشور های مختلف صادر می شود و این میزان هر سال تکرار می شود و هیچ افزایشی ندارد.

 سیمان مارگون تا الان هیچ صادراتی از گمرک کهگیلویه و بویراحمد نداشته است

احمدی با انتقاد از عدم صادرات سیمان کارخانه مارگون از طریق گمرک کهگیلویه و بویراحمد گفت: سیمان مارگون تا الان هیچ صادراتی از گمرک کهگیلویه و بویراحمد نداشته و مدیران این کارخانه اعلام می کنند که سنگ کلینگر را به خارج صادر می کنیم اما باید پرسید از کدام گمرک انجام می دهد.

وی ابراز داشت: به نجاتی مدیر کارخانه سیمان مارگون اعلام کردیم که حاضریم سنگ کلینگر کارخانه سیمان مارگون را از طریق گمرک کهگیلویه و بویراحمد صادر کنیم که وی استقبالی نمی کند.

مدیرکل گمرک کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: سازمان صنعت و معدن و تجارت و مسئولان استان باید  سرمایه گذاران و صادرکنندگان را ملزم کنند تا محصولات صادراتی خود را از طریق گمرک استان صادر کنند زیرا این افراد از تسهیلات و ظرفیت های استان استفاده می کنند اما صادرات خود را از گمرکات دیگر استان ها صادر انجام می دهند .

در حوزه صنایع دستی تاکنون صادرات نداشته ایم

احمدی گفت: در حوزه گردشگری نیز یک نفر در استان می خواست صادرات فرش داشته باشد که دیگر مراجعه نکرد و با مدیرکل میراث فرهنگی در حال رایزنی هستیم تا صادرات فرش از گمرک کهگیلویه و بویراحمد انجام شود.

عدم آشنایی تولید کنندگان با صادرات در استان یک معضل است

مدیرکل گمرک کهگیلویه و بویراحمد گفت: اتاق بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد دوره های آموزشی برای آشنایی با نحوره صادرات برگزار می کند اما هیچکدام از صاحبان تولیدی استان در این دوره ها شرکت نمی کنند تا بتوانند راه و روش صادرات را آموزش ببینند.

وی افزود: برای فعال کردن گمرک استان مجبوریم برخی آشناها و دوستان را در سایر استان ها متقاعد کنیم تا از گمرک استان کهگیلویه و بویراحمد صادرات خود را انجام دهند.

حمل و نقل بین المللی در کهگیلویه و بویراحمد وجود ندارد

احمدی بیان کرد: در حوزه حمل و نقل بین المللی در استان مشکل وجود دارد و این خودروها بین المللی نیز الزاماتی دارند و به عنوان نمونه خودروی یک شرکت از تهران به یاسوج مراجعه و پس از بارگیری از مرز بازرگان با آلمان می رود.

کد تعرفه بارنامه در کهگیلویه و بویراحمد بالاست

وی عنوان کرد: جلساتی با صادرکنندگان استان داشتیم که این افراد اعلام کردند با توجه به کوهستانی بودن استان کد تعرفه بارنامه در کهگیلویه و بویراحمد بالاست و انتظار می رود  مسئولان چهار تا 5 درصد از این تعرفه کم کنند تا شرکت های تولیدی راحت تر بتوانند صادرات خود را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه دوست داریم آمار صادرات استان تا مرز 20 میلیون دلار برسد اما نمی دانیم مشکل کار از کجاست، گفت: تمامی سامانه های گمرکی که گمرکات بزرگ کشور استفاده می کند را در استان برای سهولت خدمات رسانی به صادرکنندگان را اندازی کره ایم اما استقبال نیست و  هر شرکت صادر کننده ای که قصد داشته باشد محصولات صادراتی خود را از طریق گمرک کهگیلویه و بویراحمد ارسال کند به طور شبانه روزی آمادگی داریم به وی خدمات رسانی کنیم.

صادرات غیرنفتی استان در 9 ماهه امسال 669 تن بوده است

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد نیز در چهارمین کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان گفت: میزان صادرات غیرنفتی استان در 9 ماهه امسال 669 تن بوده این درحالی است که این میزان در مدت مشابه پارسال 743 تن بوده است.

دیودیده ارزش ریالی صادرات غیرنفتی استان در 9 ماهه امسال را 2 میلیون و 874  هزار دلار اعلام کرد و افزود:این رقم در مدت مشابه پارسال دو میلیون و 873 هزار دلار بوده است.

وی پودر و عصاره شیرین بیان و فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی را از جمله محصولات صادراتی غیرنفتی استان برشمرد و گفت: این محصولات به کشور‌هایی نظیر آلمان، امارات متحده عربی، عراق و اندونزی صادر شده است.

راهکار‌های مهم برای توسعه صادرات غیرنفتی در کهگیلویه و بویراحمد

علی محمد احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز بخش‌های کشاورزی و صنایع دستی را از جمله توانمندی‌های استان برای صادرات دانست و افزود:ایجاد زیرساخت‌های لازم از جمله توسعه راه‌های هوایی، ریلی و زمینی، در نظر گرفتن مشوق‌های صادراتی و ایجاد پایانه صادراتی، راهکار‌های مهم برای توسعه صادرات غیرنفتی استان است.

وی در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان با بیان اینکه، اتاق بازرگانی در حوزه صادرات غیرنفتی بیشتر تلاش و تحرک داشته باشد و با تقدیر از تمامی کسانی که در حوزه صادرات در استان تلاش می کنند، گفت: ما در این حوزه درجا زدیم.

احمدی با بیان اینکه، در گمرک استان که نقش بارزی در توسعه صادرات دارد، هیچگونه جنب و جوشی شاهد نیستیم، تاکید کرد: مسئولان با تدابیر خاصی کمرگ استان را به گمرک فعالی تبدیل کنند.

نداشتن سرمایه از موانع اصلی و چالش‌های پیش روی صادرات غیرنفتی استان

رئیس اتاق بازرگانی، صنعت،معدن و کشاورزی یاسوج هم نداشتن سرمایه را از موانع اصلی و چالش‌های پیش روی صادرات غیرنفتی استان برشمرد و گفت: حمایت از تشکل‌های صادراتی و توانمندسازی مالی آن‌ها، توجه به برگزاری نمایشگاه‌های بین المللی و حضور فعال در این نمایشگاه‌ها و تسهیل درصدور کارت بازرگانی برای اتحادیه‌ها مهمترین راهکار برای رونق توسعه صادرات غیرنفتی در استان است.

کیانی از تشکیل دو اتحادیه ملی و ثبت شده عسل و محصولات باغی استان خبر داد و افزود: با وجود تشکیل این دو اتحادیه به علت نداشتن سرمایه و تاجر قوی صادرات غیرنفتی استان چندان رشد و توسعه‌ای نداشته است.

انتهای پیام/200

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
همشهری
1396/10/17 - 07:57
جناب آقای احمد شما به عنوان مدیر گمرک استان تا کنون چه عملکردی داشته اید ؟لطفا برای مردم توضیح دهید ؟ آیا شما در طول ساعات اداری درمحل کار حضور دارید به گفته همکارانتان در بیشتر موارد شما در اداه حضور ندارید ؟ شما به عنوان مدیران پروازی بومی استان هستید آیا صحت وثقم دارد که شما دریاسوج سکونت نداردی وپروازی هستید وخانواده جنابعالی در تهران سکونت دارند ؟لطفا از رسانها با توجه به اینکه صادرات چندانی در استان وجود ندارد؟مدیکل گمرک چه عملکردی داشته است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.