گروه: اخبار استان خبر: 105082 / تاریخ انتشار : 1396/10/12 ساعت : 17:02
در سیزدهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مطرح شد:

کنایه استاندار به فرودگاه یاسوج و اظهار نظر پیرامون اعتراضات مردمی/احمدی: دولت دیگر کارمند نمی خواهد، باید جوانان را از طریق برونسپاری مشغول به کار کنیم

سیزدهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با هدف برونسپاری و واگذاری پروژه های اعلام شده به دستگاه ها، با حضور مسوولین استان در سالن جلسات استانداری برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از بویرخبر؛ بعدازظهر امروز، سیزدهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سالن جلسات استانداری کهگیلویه وبویراحمد برگزار شد.

رییس سازمان برنامه بودجه استان با اشاره به مصوبات جلسه قبل این کارگروه گفت: مقرر شد که تمام دستگاه ها پروژه های قابل واگذاری خود را اولویت بندی کنند.
 
نوروزی افزود برحسب مصوبات جلسه قبل این کارگروه، در این جلسه مجموعه وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو گزارش کار خود را در خصوص واگذاری پروژه های خود ارائه می دهند.
 
نوروزی با اشاره به غیبت گورگانی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به دلیلی سفر کاری گفت: سازمان جهادکشاورزی از مجموع 217 پروژه خود، 65 پروژه را قابل واگذاری و 152 پروژه را غیر قابل واگذاری دانسته است.
 
در ادامه بهشتی، مدیرکل منابع طبیعی استان به 7پروژه قابل واگذاری این سازمان اشاره کرد و گفت: یک پروژه دیگر به این 7پروژه اضافه کرده آیم که در مجموع 8پروژه آماده واگذاری است.
 
بهشتی پروژه های این سازمان را، پیشگیری و اطفاء حریق، مراقبت واگذاری از جنگلهای سنواتی، تولید نهال در نهالستان، احداث توسعه ونگهداری وتجهیز پارک های جنگلی دانست و 
و مورد اضافه شده را، اصلاح و احیا از طریق کشت گیاهان دارویی با مشارکت مردم برشمرد.
 
بهشتی عنوان کرد : یکی از پتانسیل های خوب استان، گیاهان دارویی است که درمنطقه تنگ سرخ در حال اجرا است.
 
وی افزود: یکی از پتانسیل استان ما تولید گیاهان دارویی است که بذر را به مرتع دار دادیم که به ازای هر هکتار برداشت بیش از پنج هکتار احیا نموده اند که این یکی از بهترین موارد اقتصاد مقاومتی است و اگر دولت تسهیلاتی به دامداران ما واگذار کند می تواند در این راه اقدام خوبی داشته باشیم.
 
وی با اشاره به اینکه اگر بخش تسهیلات به کمک دامداری باید بازدهی خوبی دارد، گفت: دو پروژه اتفا حریق و تولید نهال از طریق خرید خدمت نیز قابل اجرا و واگذاری است.
 
در ادامه این جلسه، گوهرگانی در ارائه گزارش کار سازمان جهادکشاورزی استان گفت: بخشی از 65 مورد پروژه قابل واگذاری مثل کنترل کارخانجات خوراک دام و طیور، نیاز به نظارت این سازمان دارد.
 
وی عنوان کرد: پروژه های ما بصورت حاکمیت نظارتی صورت می پذیرد و در بحث کنترل خوراک دام و طیور مثل ذرت خشک کن ها می طلبد جهادکشاورزی در چنین مواردی نظارت داشته باشد.
 
احمدی در پاسخ به صحبت های گورکانی گفت: سازمان جهاد کشاورزی باید حدود 30پروژه دیگر از بین 152 پروژه غیر قابل واگذاری انتخاب کرده و به 65 پروژه قابل واگذاری اضافه کند.
 
گفتنی است، استاندار کهگیلویه وبویراحمد با اشاره به حضور با تاخیر گوهرگانی در این جلسه، با کنایه به فرودگاه یاسوج گفت:  اگر مدیری با استفاده از فرودگاه یاسوج سفر کرد و با تاخیر به جلسه آمد هیچ مشکل نداری و حتی جایزه دارد ولی اگر با استفاده از فرودگاه شیراز سفر کرد و تاخیر داشت جریمه می شود.و این موضوع جز حواشی این جلسه بود که با خنده حاضرین همراه شد.
 
مدیرکل دامپزشکی استان در گزارش خود گفت: این اداره 15پروژه قابل واگذاری را شناسایی کرده است.
 
بهمنش با اشاره به اینکه هدف دولت فقط کاهش بار مالی نبوده بلکه اشتغالزایی نیز دارد، گفت: بیش از150 نفر را وارد بازار کار کرده ایم،  وی همچنین افزود: با معدوم کردن اقلام بی کیفیت در بازار چه چیزی به بخش خصوصی می رسد!؟
 
احمدی خطاب به رئیس اداره دامپزشکی گفت: دولت دیگر کارمند نمی خواهد، باید جوان ها را به کار های دیگر مشغول کرد، مثل واگذاری این پروژه ها به تحصیل کرده ها و فارغ تحصیلان.
 
استاندار با اشاره به سخنان رئیس اداره کل دامپزشکی گفت: باید نظارت بر فرآورده های دامی را به بخش خصوصی واگذار نمایید و با بخش های شناسایی شده قرار داد ببندید.
 
اداره کل امور عشایر در گزارش خود گفت: چهار پروژه از 12 پروژه این اداره قابل واگذاری است.
 
علیپور گفت: آب رسانی به مناطق عشایری و تجهیز چاه و احداث خط انتقال آب از جمله پروژه های قابل واگذاری است.
 
در ادامه این جلسه، مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای کهگیلویه وبویراحمد گفت: پروژه احداث سد سرپری در مرحله اجرا است و پیسرفت فیزیک اش کمتر از ده درصد است، که در جلسه بعد جزئیات آن را بیان می کنم.
 

علی داودی‌مهر تصریح کرد: آب فصلی رودخانه دشتروم به سد شاه قاسم به دلیل کمبود منابع مالی نیمه تمام مانده  هست.

 
وی در ادامه به تشریح پروژه های در دست اجرای این شرکت پرداخت و گفت: تامین اراضی کشاورزی ده جلیل و تنگ انگشترک در سال97 از دیگر پروژه های شرکت سهامی آب منطقه ای استان است.
 
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان در ارائه گزارش کار خود گفت: 7پروژه قابل واگذاری به این اداره اعلام شده‌است که سه تای آن به اتمام رسیده است  و یک پروژه دیگر رو به اتمام است.
 
داود راهزادی گفت: سه پروژه دیگر مانده است و  کلیه کارهای این شرکت برون‌سپاری شده است و ما فقط بحث نظارت بر آنها را بر عهده داریم.
 
وی در ادامه گفت استان کهگیلویه وبویراحمد کمترین نرخ هزینه را در بین استانهایی کشور در این زمینه دارد.
 
در ادامه جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان با بیان اینکه 33 پروژه جهت واگذاری به این شرکت اعلام شده است گفت: در قیمت تمام شده هر مترمکعب آب حدود 70درصد سوبسید به مصرف کننده داده می شود.
 
علی لدنی‌نژاد تصریح کرد: پروژه برونسپاری دو طرح فاضلاب باشت و لنده را در برنامه داریم که در صورت حل شدن مشکل ردیف بوجه، برای واگذاری به بخش سرمایه گذار خصوصی فراخوان بزنیم.
 
وی افزود: دو تصویه خانه سی سخت و چرام در حال کار هستند.
 
در ادامه جلسه، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی با بیان اینکه پروژه آبرسانی سیار را برونسپاری کرده ایم گفت: روستاهای هدف را جهت آبرسانی شناسایی و تخمین هزینه کرده ایم.
 
پاسره تصریح کرد: در سال 93 اعتباری جهت خرید محصول مصوب شده بود، ولی در حال حاضر چنین چیزی مصوب نشده است،اکنون بخشی از کارها نیاز به فرهنگ سازی دارند و اگر ما بتوانیم شهرداری را راضی کنیم که برای فضای سبز از پسماند آب فاضلاب ها استفاده کند کار خیلی خوبی است.
 
وی عنوان کرد: همچنین می توانیم با استفاده از پساب تصویه خانه ها یک گلخانه ایجاد کرد و نشان داد که این آب قابل استفاده است.
 
استاندار کهگیلویه وبویراحمد در پایان این جلسه بیان کرد: اعتراضات جوانان پیرامون بیکاری و وضعیت معیشتی و مطالبه گری آنها به حق است.
 
وی افزود: باید بخش خصوصی را با اولویت بکارگیری فارغ تحصیلان دانشگاهی تجهیز کنیم.
 
احمدی در پایان عنوان کرد: محیط زیست و آب موضوعی است که دولت روی آن تمرکز دارد و باید در نگهداری آن کوشا بود و در مصرف آن صرفه جویی کرد.
 
 
تصاویر مربوط به برگزاری سیزدهمین نشست کارگروه اقتصاد مقاومتی در زیر آمده است: