گروه: اخبار استان خبر: 105047 / تاریخ انتشار : 1396/10/11 ساعت : 10:19
نوری که در دنا می درخشد

بقعه امامزاده محمد(ع) سی سخت، مأمن محبان اهل بیت + تصاویر

بقعه متبرکه امامزاده سید محمد(ع) در فاصله دو کیلومتری شهر باستانی و متروکه کوخدان دنا، در دامنه کوهی در شهر افسانه‌ای سی‌سخت مرکز شهرستان دنا واقع شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از سفیر دنا؛شهرسی سخت که به عنوان مرکز شهرستان دنا از آن یاد می شود ،شهری کوهستانی و زیبا در دامنه های سرد و کوهستانی دنای استوار است که تا مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد،یاسوج 30کیلومتر فاصله داشته و همه ساله مأمن مسافران و گردشگران بسیاری از اقصی نقاط کشور است.

وقتی پا به زیبایی دنا می گذاری ،خیره به جنگل های بلواط ، کیکم وحشی و چنار این منطقه می شوی که نام سی سخت در دل کوههای سر به فلک کشیده دنا از زیبایی های این سفر افزون می کند.بی‌شک اینجا نقاش زبردستی فراتر از تمام بهشت‌ها ایستاده و نگارنگری کرده تا دل و دیده هر بیننده‌ای را به حیرت وا دارد.

هوای مطبوع و خنک کوهستان به همراه چشم‌اندازهای زیبا، جویبارها و چشمه‌های پرآب، جنگل‌های بلوط، باغ‌های میوه، روستاهایی که از پس یکدیگر می‌آیند و تاک‌های انگوری که نوید آبسالی منطقه را می‌دهند در کنار دنا این کوه سرافراز و استوار که دامان بخشنده‌اش را گشوده تا سبزی قلبش را به همگان هدیه دهد،همه و همه وصف نشدنی است.

اما به غیر از زیبایی های وصف ناپذیر این منطقه، این دیار مهمان ی گرانقدر از سلاله اهل بیت دارد که هر ساله مامن دلدادگان اهل بیت است.

شهرستان دنا بقاع متبرکه ای شامل زیاتگاه بی بی رشیده، بی بی خاتونیین، امامزاده ابراهیم عسکر و میراسحاق(ع) محمد و حتی امامزاده محمود طیار  را دارد که پذیرای دوستداران اهل بیت و عصمت و طهارت هستند.

بقعه امامزاده سید محمد(ع) در فاصله دو کیلومتری شهر باستانی و متروکه کوخدان، در دامنه کوهی در شهر افسانه‌ای سی سخت مرکز شهرستان که دنا برتارک سفید و پربرف آن قله چهار هزار متری آلپ ایران (دنا) می‌درخشد، واقع شده است.

رودخانه پل کلو در جنوب شرقی آبادی روان و کوه‌های دینار، کنج گاهی، زنگوئی در شمال شرقی و غربی آن قرار دارد. در کتاب فرهنگ جغرافیایی آبادی‌های کشور ذکر نام امامزاده مزبور چنین آمده است؛ دو مسجد و زیارتگاهی بنام امامزاده محمد(ع) در شهر سی سخت است، کتاب فرهنگنامه دیگری هم این امامزاده را به نام سید محمد در منطقه بویراحمد سردسیر نام می‌برد.

از بنای اولیه امامزاده هیچ‌گونه عنصر متقن و مدرکی در دست نیست، گویند عمارت قدیمی آن در ابعاد شش در چهار متر بصورت خشت و گل احداث شده که برفراز آن گنبدی کوتاه استوار گشته بود.
به نقل از کتاب دائرة‌المعارف شجره آل رسول جلد سوم نوشته سید علی موسوی‌نژاد سوق، در مورد این بقعه متبرکه چنین آمده است: آگاهان محلی نقل کرده‌اند‌: بخش عمده‌ای از منازل و تکایای مناطق پادنا و گچسار و اکثر قراء و قصاب این بلاد در زمین لرزه سال‌های 1239 و 1269 هجری ــ قمری ویران شده است؛ اما آنچه که بنظر می‌رسد، سال‌ها عمارت امامزاده بعد از تخریب، خاکبرداری و بازسازی نشده و بر حسب ظاهر پیرامون قصبه کنونی کوخدان هنوز آثار پی و شالوده بناهای گچی قدیم و هم چنین تارپودی از قبور گذشتگان در مجاور بقعه متبرکه امامزاده مشهود است.

به نقل از مردم بومی منطقه،بعد از زمین لرزه ویرانگر، تعدادی از محلیان منطقه را ترک کرده‌اند، اما، اجداد مردم این دیار همچنان منطقه را رها نکردند و همچنان ییلاق و قشلاق را ادامه داده‌اند، لذا هنگام کوچ سالیانه عمده وسایل و ابراز خود را در کنارپیر(امامزاده سید محمد)به امانت می‌سپردند تا از گزند دزدان و رهگذران درامان بماند.

 

این بنا در سال 1375 هجری ــ شمسی توسط اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان و مشارکت مردم سی سخت و متولیان در پلانی در ابعاد بزگتر با رعایت اصول فنی و مهندسی تجدید بنا شد، شجره طیبه این امامزاده جلیل القدر به استناد اقوال معمرین محلی و اعتقادات منطقه‌ای و اسناد موجود از نوادگان امام سجاد‌(ع) است.

انتهای پیام/ر/200

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.