گروه: اخبار استان خبر: 104215 / تاریخ انتشار : 1396/9/12 ساعت : 09:11

جشن هایی که با شلیک اسلحه به عزاداری ختم می شوند + تصاویر

جشن و سرور و شادمانی از دیرباز در میان مردم کهگیلویه و بویراحمد رواج داشته و در عروس ها و مناسب های مختلف به خوبی می توان نمادهایی از فرهنگ اصیل مردم این استان را مشاهده کرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،هر چند از دیرباز خانواده های ایلی و عشایری کهگیلویه و بویراحمد در جشن های عروسی خود رقص محلی، چوب بازی و استفاده از ساز و نقاره به نهایت برای خوشی های زندگی مشترک یک زوج به منصه ظهور می گذاشتند اما برای هیجان بیشتر با اسلحه  نقطه ای را نشانه گیری می کردند تا مهارت خود در تیراندازی را به رخ دیگران بکشانند و یا هنگام بردن عروس به خانه داماد چند شلیک هوایی را روانه آسمان می کردند.

از سالهای نه چندان تا کنون شلیک با اسلحه در مراسم های جشن و شادمانی در کهگیلویه و بویوراحمد خانواده های زیادی را عزادار و یا میان دو طایفه کینه ای همیشگی برجای گذاشته است و به انحا مختلف می توان به موضوع شلیک با اسلحه در این مراسم ها اشاره کرد.

بزرگان ایل در گذشته تا جایی که مقدور بود از سپردن اسلحه به جوانانی که شور زیادی در سر داشتند خودداری می کردند و یا هنگام شلیک با اسلحه در کنار انها می ایستاند تا اتفاق ناگواری رخ ندهد اما هیچگاه این اقدامات نتوانست انچنان که باید و شاید از استفاده از اسلحه در جشن ها بکاهد.

شاید به جرات بتوان گفت از زمان شکل گیری استان کهگیلویه و بویراحمد جشن های عروسی زیادی در طوایف مختلف برگزار شده است که با یک سهل انگاری و تنها به دلیل استفاده نادرست از اسلحه به عزاداری تبدیل شده اند و از هر قشری کودک، نوجوان، زن و مرد در میان جانباختگان مشاهده می شود.

بسیاری از کارشناسان براین باورند که رسم و رسوم زیبا و مبتنی بر فرهنگ اصیل جامعه ایلیاتی و عشایری کهگیلویه و بویراحمد برجای مانده که کم کم رو به فراموشی می روند اما می توان با احیای انها مراسم های جشن و عروسی را به بهترین نحو ممکن برگزار کرد و از اسلحه نیز که قاتل جان بسیاری از افراد است نیز استفاده نشود.

با توجه به بروز حوادث ناگوار و قتل هایی که ناشی از شلیک اسلحه در مراسم ها و جشن های مختلف در استان رخ داده یکی از انتظارهای نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی از معتمدین محلی، راهنمایی و ایفای نقش آنها در این راستا است.

9 نفر کشته شدند /شگردهای پلیس برای مبارزه با استفاده از اسلحه در عروسی ها

فرمانده نیروی انتظامی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: در گذشته دور به سبب وجود جامعه عشیره‌ای و قبیله‌ای در کهگیلویه و بویراحمد، تفنگ همواره جزء لاینفک این نوع زندگی بود و وسیله‌ای برای دفاع از جان و مال و ناموس افراد به شمار می‌رفت.

سردار مهدی انصاری تصریح کرد: اما امروزه این اسلحه به دلیل استفاده‌های ناصحیح به‌ویژه در آیین‌های عروسی به چالش بزرگ اجتماعی در استان تبدیل و موجب سلب آسایش مردم در نیمه‌ شب‌ها در شهرهای مختلف استان شده است.

بر اساس آمار در یک سال گذشته تاکنون 9 نفر در جشن‌های عروسی کهگیلویه و بویراحمد به علت استفاده ناصحیح از اسلحه کشته شده‌اند.

فرمانده انتظامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ریشه‌کنی این فرهنگ غلط و سنت ناصحیح نیازمند حمایت و ورود برخی نهادهای فرهنگی تأثیرگذار ازجمله رسانه‌هاست.

سردار انصاری ابراز داشت: نیروی انتظامی به صورت نامحسوس افرادی را که در تالارها و جشن های عروسی از اسلحه استفاده می کنند را شناسایی و در یک موقعیت مناسب علاوه برتوقیف اسلحه، انها را به مراجع قضایی معرفی خواهد کرد.

سردار مهدی انصاری،عنوان کرد: از ابتدای سال 96 تاکنون بیش از 40 نفر به دلیل تیراندازی در آیین های عروسی دستگیر و ضمن توقیف اسلحه، روانه زندان شده‌اند.

باز هم جشن عروسی به عزا تبدیل شد

این تیتر اغلب رسانه های استان کهگیلویه و بویراحمد در 9 آذر 96 بود و اماجرا از این قرار است که باردیگر استفاده از اسلحه در جشن عروسی نوجوان 14 ساله ای را در بهمئی به کام مرگ فرستاد و چندین خانواده ای را که در جشن و شادمانی به سر می بردند به یکباره  به عزا نشاند.

این نوجوان در مراسم عروسی یکی از آشنایان خود در روستای سیاهشیر لیکک حضور داشت که بر اثر تیراندازی و اصابت گلوله تفنگ ساچمه ای به سرش از سوی یکی از بستگانش جان خود را از دست داد.

حال می توان عمق فاجعه را دریافت که چگونه جشن و شادمانی که برای آغاز زندگی دوجوان برپا شده بود چگونه با یک سهل انگاری به عزا تبدیل شده است و چه خاطره تلخی را برای همیشه در اذهان خانواده ها به یادگار می گذارد.

عزاداری هایی که عزادارتر می شوند

استفاده از اسلحه نه تنها در جشن های عروسی و شادمانی ها عواقب ناگواری به همراه داشته است بلکه تیراندازی در برخی موارد در آیین‌های عزاداری نیز مرسوم است که در یک مورد آن در سال 1394 هشت نفر مصدوم شدند.

با تلاش های نیروی انتظامی و مراجع قضایی و همچنین استفاده از ظرفیت بزرگان و ریش سفیدان در طول سال های اخیر توانسته است تا حدود زیادی استفاده از اسلحه در جشن های عروسی را کاهش دهد اما بازهم در مقاطعی به یکباره خبری از شلیک با اسلحه و یک قتل منتشر می شود که جای بسی تامل است.

حال امید می رود مردم با فرهنگ سازی و توجه به رسم و رسوم و آیین های فاخر و اصیل استان کهگیلویه و بویراحمد به جشن و شادمانی بپردازند و کام خانواده های خود را با یک اقدام نسنجیده تلخ نکنند و اسلحه را کنار بگذارند.

 
 
 
انتهای پیام/200
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.