گروه: اخبار استان خبر: 103558 / تاریخ انتشار : 1396/8/17 ساعت : 19:28

کهگیلویه و بویراحمد مستعد مرجعیت فرهنگی و اقتصادی شدن با شهرهای پاکستان/نوای دلنشین نوحه های پاکستانی در موکب های استان

اربعین حسینی، فرصت مغتنمی برای تبادل فرهنگی بین دو کشور همسایه ایران و پاکستان است به نحوی که ده ها هزار زائر پاکستانی از نقاط مختلف پاکستان امسال اجازه عبور از مرز پیدا کردند و درحال عبور از استان کهگیلویه و بویراحمد به سمت مرز عراق هستند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، محمود محمدی- این روزها با نزدیک شدن به اربعین حسینی و به تعبیری دیگر، آغاز مغناطیس بزرگ حسینی، شاهدیم که موج بزرگ زائرین اربعین حسینی درحال عبور از استان کهگیلویه و بویراحمد به سمت مرز عراق هستند.

حرکت زوار حسینی که از استانهای شرق نشین و حتی کشور پاکستان بروی ریل کهگیلویه و بویراحمد به سمت مرز شلمچه پایه گذاری می شود.

جمع عشاقی که روز به روز به خیل عظیم آنها افزوده می شود و حتی امروز که نزدیک به اربعین حسینی هستیم، هنوز کاروانهایی از استانهای دیگر و خصوصا کشور پاکستان در حال عبور از کهگیلویه و بویراحمد برای رسیدن به مرز شلمچه هستند.

اربعین حسینی، فرصت مغتنمی برای تبادل فرهنگی بین دو کشور همسایه ایران و پاکستان است به نحوی که ده ها هزار زائر پاکستانی از نقاط مختلف پاکستان امسال اجازه عبور از مرز پیدا کردند و درحال عبور از استان کهگیلویه و بویراحمد به سمت مرز عراق هستند.

موضوعی مهم که شاید کمترین برنامه ریزی لازم تا کنون جهت بهره برداری از این مهم انجام شده است. شاید تنها با انداختن چند عکس یادگاری بدون توجه به ارایه و تبادل محتوای مناسب این فرصت در حال زائل شدن است.

بی شک سال آینده سیل عظیم عاشقان حسینی از پاکستان به سمت ایران و کهگیلویه و بویراحمد بیشتر خواهد شد. از جهت توپولوژی و موقعیت جغرافیایی مناسب کهگیلویه و بویراحمد و همچنین موکب های مناسب برای استراحت شبانه زوار پاکستانی، شاید بهترین استفاده را در مسیر این زائران، کهگیلویه و بویراحمد می تواند انجام دهد.

از نقطه آخر کهگیلویه و بویراحمد به سمت مرز شلمچه فاصله چند ساعتی وجود دارد که کمتر کاروانی در این مسیر اطراق می کند.

مهمان نوازی و ارادات خاص مردمان این دیار نسبت به میهمانان خود نیز موضوع مهم دیگری است که در زمره عوامل نسبیتی در جلب ارتباط فرهنگی می تواند قرار گیرد.

بی شک انجام سرمایه گذاری مناسب نیز موهبت گرانقدر دیگری است که می تواند با برنامه ریزی درست مسئولین امر بین شهرهای پاکستانی از قبل این رخداد بزرگ فرهنگی نصیب استان شود.

شاید به جای پرداختن ارتباط با چندکشور خاص از جهت توسعه بازرگانی، با انجام برنامه ریزی هدفمند با چندشهر پاکستان که در این رخداد بزرگ شرکت می کنند بتوان به بهترین نتایج اقتصادی هم دست یافت.

موضوع مبهم دیگری که می بایست برای بهبود آن راهکار ارائه داد: تشکیل مجامع فرهنگی و تقریبی است که در هنگام عبور زوار پاکستانی از موکب های کهگیلویه و بویراحمد باید به آن پرداخت. که اشاره شد تا کنون مهمترین دستاورد آن فقط عکس های یادگاری مشترک بوده است.

موکب هایی که اگر هر یک از ما شبها به آنها مراجعه کنیم نوحه های زیبای برادران مسلمان پاکستانی در آن به شدت در حال طنین انداز شدن هست.

اگر پای کلام صمیمی برخی از این زوار بشینیم خیلی از آنها از ارادت خاص مردم استان به اهل بیت می گویند و از آن غبطه می خورند. مسلما این چنین تبادلهایی که هم اکنون در حال شکل گیری است بهترین نتایج را در هدفمند کردن این تفکر در آینده در مناطق شیعه نشین پاکستان را شامل خواهد شد.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.