گروه: اخبار استان خبر: 103106 / تاریخ انتشار : 1396/7/30 ساعت : 10:52

صنایع دستی منبع درآمدی برای بانوان کهگیلویه و بویراحمدی+ تصاویر

دختران جوان کهگیلویه و بویراحمدی به جای اتلاف وقت خود، هنرهای صنایع دستی را آموزش می بینند هنرهایی که در این استان و حتی خارج از استان خریدارهای زیادی دارند از گلیم و گبه گرفته تا تابلو فرش هایی که با ظرافت تمام توسط بانوان یاسوجی طراحی و بافته می شوند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،به نقل از ایل بانو، امروزه کسب درامد برای بانوان کمی سخت تر از آقایان است با وجود وضعیت اقتصادی که در کشور وجود دارد یک زن سرپرست خانواده باید برای امرار معاش زندگی اش تلاش کند تا بتواند تکیه گاهی برای فرزندانش باشد زندگی برای زنان سرپرست خانواده سخت است چرا که هم باید مهر و محبت مادری را داشته باشند و هم قدرت مردانه.

زنانی در سطح شهر یاسوج هستند که با دست فروشی امرا معاش می کنند اما این دست فروشی در خیابان های یاسوجی برای بانوان تلخی هایی نیز دارد یک زن ظرافت خاص خودش را دارد اما می تواند همچون مردان در جامعه کار کنند و گاهی بهتر از مردان مسئولیت پذیر هستند.

فروش گیاهان کوهی و فصلی در سطح شهر یاسوج توسط زنان شایع تر از مردان است شاید به این دلیل که زنان به همین مقدار پولی که از این راه به دست می آورند بسنده می کنند و تنها می خواهند برای شب نانی داشته باشند.

دختران جوان یاسوجی گاهی از دست فروشی در کوچه و خیابان های یاسوج ترس دارند از شکستن غرورشان تا کنایه هایی توسط مردم به آنها زده می شود لطافت دخترانه آنها آسیب می بیند پس برای امرار معاش زندگی و خرج خانواده باید چه کنند.

صنایع دستی درآمدی برای زنان یاسوجی

دختران جوان کهگیلویه و بویراحمدی به جای رفتن در کوچه و خیابان ها و دست فروشی هنرهای صنایع دستی را آموزش می بینند هنرهایی که در این استان و حتی خارج از استان خریدارهای زیادی دارند از گلیم و گبه گرفته تا تابلو فرش هایی که با ظرافت تمام توسط بانوان یاسوجی طراحی و بافته می شوند.

مدیرکل کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد خرداد ماه 96 در جمع خبرنگاران گفت: 15 هزار و 476 خانواده از مددجویان کمیته امداد استان را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند که از این تعداد 13 هزار و 788 نفر به خاطر فوت سرپرست و مابقی به دلیل طلاق، متارکه، مفقودی، زندانی، سرباز و بدسرپرستی تحت حمایت هستند.

این امار نشان می دهد 15 هزار زن و شاید هم بیشتر در خطر اسیب های اجتماعی هستند که بادی فکری کرد کمیته امداد امام خمینی(ره) کهگیلویه و بویراحمد از جمله نهادهای پوششی است که یکی از برنامه های خود را اموزش و حرفه آموزش زنان سرپرست خانواده و بانوان قرار داده است .

به این شکل که با توافق با آموزشگاه های فنی و حرفه ای دختران و زنان سرپرست خانواده هنری را آموزش می بینند و با تولید آن و فروش درآمدی  برای خانواده هستند هنری که گاهی برای آموزش آن در اموزشگاه های آزاد باید مبالغ زیادی هزینه کنند اما در آینجا آموزش رایگان است.

برای تهیه گزارش به یکی از آموزش های فنی و حرفه ای که هنرجویان آن نیز بانوان هستند رفتم اتاق و سالن پر از دختران جوان و زنانی بود که برای آموزش آمده بودند دارهای قالی و گلیم و سایر هنرها از جمله مورادی بود که در این اموزشگاه آموزش داده می شد.

مسئول این آموزشگاه در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: بیش از 90 درصد از هنرجویان ما بانوان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند.

بالان بیان کرد: هیچ هزینه آموزشی از این افراد دریافت نمی شود و بعد از آموزش در صورتی که تمایل داشته باشند هر چیزی که ساخته و دست بافته خودشان باشد را ما خریداری می کنیم که منبع درآمدی برای آنها خواهد بود.

یکی از هنرجویان در حال بافت  نقش رهبر معظم انقلاب را در قالب تابلو فرش بود که در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: ما چند ماه آموزش دیدیم و بعد از یادگیری کامل اکنون در حال بافت اولین تابلو فرشم هستند که نقش مقام معظم رهبری را انتخاب کردم.

نقش کمیته امداد امام خمینی ره کهگیلویه و بویراحمد در چنین آموزش هایی که به بانوان و دختران تحت حمایت می دهد قابل توجه است این افراد علاوه بر اینکه آموزش بافت صنایع دستی را یاد می گیرند می توانند هم در منسوخ نشدن یک آثر تاثیر گذار باشند و هم منبع درآمدی برای خود و خانواده  داشته باشند.

در این اموزشگاه نه تنها گلیم و گبه و تابلو فرش آموزش داده می شد بلکه کیف سازی و خیاطی نیز آموزش داده می شود در دیوارهای آموزشگاه لباس هایی که توسط هنرجویان دوخته شده بود آویزان بودند و کیف های ساخته شده توسط آنها نیز در پنجره های اتاق به نمایش گذاشته شده بودند.

 

 
 
 
 
---

گزارش و عکس/زهرا داوودی

انتهای پیام/200

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.