گروه: اخبار استان خبر: 102732 / تاریخ انتشار : 1396/7/17 ساعت : 12:52
به مناسبت روز جهانی کودک:

ناامنی غذایی برای 2500 کودک زیر پنج سال در کهگیلویه و بویراحمد+ تصاویر

کهگیلویه و بویراحمد مناطق محروم زیادی دارد و در گوشه و کنار این مناطق کودکانی هستند که از سوء تغذیه رنج می برند وجود بیش از 2500 کودک دارای سوء تغذیه نشان دهنده این موضوع است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، ۱۶ مهر هرسال روز جهانی کودک نام گرفته است روزی که در آن پدران، مادران، مربیان و دست اندر کاران مسائل کودکان، فرصت میابند تا درباره کودک و دنیای زیبای آن بیندیشند و افق های زیباتری برای آینده کودکان ترسیم کنند. براین اساس، پدر ومادران که نخستین مربیان کودک هستند مسئولیت دشواری برعهده دارند، مسئولیتی که باعث رشد وشکوفایی فضایل اخلاقی خود و به دنبال آن کودکان آنها می شود.

درمقدمه کنوانسیون حقوق کودک آمده است: (کودک باید در فضایی سرشار از خوشبختی و محبت و تفاهم بزرگ شود) بااین شعار و با ارزشی که ما ایرانی ها برای خانه و افراد خانواده قائلیم ارزش این عضو خانواده کاملا مشخص می شود وباید به این عضو توجه ویژه کرد عضوی که اگرچه امروز کودک است و معصوم، اما فردا بزرگ است و مسئول و خود تربیت کننده نسلی جدید، نسلی که روز به روز مسیرش تغییر میابد.

کودکان در روز جهانی کودک می‌خواهند این تضاد را یادآور شوند، که در حالی که سالانه هزینه‌های غیرقابل تصوری صرف تولید انواع سلاح‌های هسته‌ای و غیر هسته‌ای می‌شود، کودکان بسیاری از گرسنگی، عدم امکانات بهداشتی، سوء و تغذیه و ... می‌میرند.

در دنیایی که روزانه مبالغ بسیار زیادی صرف، تجملات، جنگ و ساخت سلاح می شود، یونیسف اعلام کرده، که تنها با اختصاص 5 دلار برای هر کودک می توان جان 90 درصد از کودکانی را که هر سال می میرند، نجات داد و برای بهبودی چشمگیر زندگی کودکان جهان سوم کافی است که همان مبلغ در یک سال خرج شود؛ جالب اینجاست که این مبلغ تنها معادل بودجه 6 هفته تسلیحاتی جهان است.

 

 

کودکان، آسیب پذیرترین گروه در هر جامعه هستند و از هیچ چیز آنان از جمله غذا، پوشاک و نیازهای دیگرشان نباید کاست. عدم توجه به وضعیت کودکان به علت مشکلات اقتصادی و کاستن بودجه‌هایی که شرایط زندگی و حیات کودکان را خدشه‌دار می‌سازد به امید اینکه اقتصاد آینده کشور تامین باشد نه توجیه و بازده اقتصادی دارد و نه حرکتی انسانی محسوب می‌شود.

کهگیلویه و بویراحمد نقاط دور افتاده زیادی دارد به گونه ای که شاید تا کنون اسم ان را نیز نشنیده باشیم در این روستاها کودکانی هستند که نه از روز کودک خبر دارند و نه از اینکه چنین روزی وجود دارد این کودکان تنها در فکر این هستند که لقمه ای نان برای خوردن داشته باشند اینکه آیا این نان بتواند مواد مورد نیاز بدنشان را تامنی کند خیلی مهم نیست فقط می خواهند شب گرسنه نخوابند.

برای پیدا کردن مهدکودک خوب وقت بگذاریم

توجه به آموزش هایی که در مهم کودک ها برای کودکان ما داده می شود بسیار مهم است بهتر است کودکانمان را به مهدکودک هایی بفرستیم که از تجربه مربیان آن آگاهی کافی داشته باشیم و آنها را به هر مهدکودکی نفرستیم چرا که در این سن کودکان هر چه ببینند را برای آینده خود ثبت می کنند پس چه بهتر برای پیدا کردن یک مهدکودک خوب همان قدر وقت بذاریم که برای پیدا کردن یک بوتیک و یا یک آرایشگاه و یا هم یک ماشین خوب وقت می گذاریم.

 

سوء تغذیه کودکان رودسمه دیشموک و زیلایی

روستای رود سمه بخش دیشموک با 45 خانوار یکی از محروم‌ترین روستاهای استان است که نبود امکانات اولیه زندگی تهدید جدی برای سلامت مردم آن محسوب می‌شود بخشی از جمعیت این روستا را کودکان تشکیل می دهند کودکانی که ازسو تغذیه شدید  که ناشی از فقر و محرومیت و کمبود امکانات غذایی و بهداشتی است،  رنج می برند.

 

سوء تغذیه و ناامنی غذایی در 5 استان کشور

یک مقام وزارت بهداشت و درمان ایران اعلام کرده است که پنج استان کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و خوزستان با "سوء تغذیه و ناامنی غذایی" مواجه هستند.
دکتر زهرا عبداللهی، مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت و درمان گفته که مطالعات و بررسی ها نشان می دهد "کمبود ریزمغذی ها، آهن، انواع ویتامین به ویژه در کودکان دو تا پنج سال، دانش آموزان و زنان باردار این استان ها رو به افزایش است."

رورز جهانی کودک فرصتی است که در این روز به مشکلات کودکان رسیدگی شود کودکانی که قرار است اینده این کشور را به دست بگیرند روز گذشته  جشن روز جهانی کودک در یاسوج برگزار شد و کودکان زیادی در این جشن شرکت کردند.

مدیرکل بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: 13هزار کودک در مهدهای کودک این استان نگهداری و آموزش داده می‌شوند.

علیرضا موسوی امجد افزود: از این میزان 7600کودک مربوط به روستامهدهای استان و مابقی مربوط به مهدکودک‌های شهری هستند که  332 مهدکودک و روستامهد در استان کهگیلویه و بویراحمد فعالیت دارند که از این تعداد 245مورد روستامهد و 87 مهدکودک شهری هستند.

شناسایی 2500 کودک دارای سوء تغذیه در کهگیلویه و بویراحمد

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی(ره) کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: با معرفی دانشگاه علوم پزشکی 2500 کودک  زیر پنج سال دارای سوء تغذیه در استان شناسایی شده اند و از کمیته امداد استان خدمات دریافت می کنند.

محمد نظری ادامه داد: علاوه بر خدماتی که به صورت ماهانه به خانواده این کودکان داده می شود خود این کودکان نیز  به صورت ماهانه خدماتی دریافت می کنند و کودکانی که در منطقه برخوردار هستند ماهانه هفتاد و دو هزار چهارصد تومان سبد عذایی و  کودکانی که در منطقه محروم هستند ماهانه 120 هزارتومان کالا دریافت می کنند.

نظری افزود: این تعداد کودک توسط مراکز بهداشت  معرفی شده اند که نمودرا رشد آنها دچار مشکل است و برای گرفتن سبد غذایی به کمیته امداد معرفی می شوند و این سبد غذایی آنها شامل سبدغذایی شامل موادپروتئینی، گوشتی ، روغن حبوبات و لبنیات است به طور کلی  در این سبد غذایی موادی که باعث رشد کودک می شود گنجانده شده است.

وی تصریح کرد: بعد از اینکه این کودک چند سال از این سبد غذایی استفاده کرد و با بررسی ها مشخص شد که سوء تغذیه او از بین رفته است از لیست دریافت کنندگان سبدغذایی خارج می شوند و کودکان جدید جایگزین می شوند.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی(ره) کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه شاید تعداد کودکانی که دچار سوء تغذیه هستند در استان بیشتر از این تعداد باشد گفت: سهمیه امسال ما 2500 کودک است و بیشتر از این تعداد را نمی توانیم زیر پوشش قرار دهیم مگر اینکه سهیمه جدید به ما اعلام شود و این تعداد کودکی که سبد غذایی دریافت می کنند از کل استان شناسایی شده اند.

هیچگاه فرصت شادبودن را از کودکان نگیریم

 ابراهیم نعیمی رییس مرکز بهداشت استان گفت: باتوجه به فرمایشات بزرگان دین، روز کودک فرصت خوبی است تا درباره رفتار خود با کودکان خویش بازنگری کنیم واگر بدانیم شادمانی بهترین هدیه ای است که می توانیم به کودکانمان هدیه کنیم دوران کودکی زیبایی برای آنان ترسیم کنیم هیچ گاه فرصت شاد بودن را از آنها نخواهیم گرفت.

وی بیان کرد: یادآوری روز کودک بهانه مناسبی است تا همگان با پرهیز از افراط و تفریط در برنامه ریزی برای شادی، مهارت آموزی وآموزش کودکان تلاش کنیم که آینده درخشان ایران در گرو شکوفایی استعداد نسل آینده کشورمان خواهد بود.

انتهای پیام/200

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.