گروه: اخبار استان خبر: 102695 / تاریخ انتشار : 1396/7/15 ساعت : 16:30
بوی سیاه چادر و بهون عشایر:

تاثیرگذاری عشایر و روستائیان در کشور/ ماجراهای غریبانه عشایرکهگیلویه و بویراحمد + تصاویر

عشایر کهگیلویه و بویراحمد با داشتن یک میلیون راس دام نقش پررنگی در اقتصاد استان دارند همان گونه که روستائیان نیز در اقتصاد کشوراثر گذار بوده اند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، به نقل ازایل بانو،  15 مهرماه به عنوان روز ملی روستا نامگذاری شده است. اما از مهر ماه سال گذشته قرار بر این شد که روز ملی روستا به عنوان روز عشایر و روستا نامگذاری شود و از امسال یعنی سال 96، این نام(عشایر) به روز روستا اضافه شود و تحت عنوان روز ملی روستا و عشایر در تقویم جمهوری اسلامی ایران ثبت بشود.

بهمین دلیل از امسال 15 مهر « روز روستا و عشایر » نامگذاری شده است و اگر هر یک روستا را  در ایران یک هدف مهم برای توسعه اقتصادی و پایدار بدانیم و هدف نهایی هم "ارتقای بهره وری منابع و افزایش تولید ثروت" باشد ،‌این تلاش های در همان مسیر اقتصاد مقاومتی هم خواهد بود و تحریم غربی ها و شرقی ها نیز تاثیر منفی بر آن نخواهد داشت.

‌روستا یک کل یکپارچه به هم پیوسته است و باید نگاه جامع در حوزه و مدیریت منابع پایه و منابع طبیعی و شرایط زیست محیطی ؛ از بعد توسعه اقتصادی، تولید و درآمد ؛ از بعد توسعه اجتماعی و فرهنگی و گسترش ظرفیت‌های اجتماعی و فرهنگی و همچنین از بعد مدیریت روستایی و ایجاد نظام هماهنگ بین مجموعه اجزای توسعه در روستا ؛ یک ساختار فرابخشی ایجاد شود باید جایگاه توسعه روستایی در افق چشم‌انداز روشن شود و در برنامه‌های پنجساله توسعه باید جایگاه معتبرتری پیدا کند.

 

استقرار 90 درصد بخش کشاورزی و دامداری در محیط روستایی


90 درصد بخش کشاورزی و دامداری کشور در محیط روستایی استقرار یافته است و بخشی از صنایع دستی، صنایع روستایی و صنایع تبدیلی در محیط روستایی انجام می‌شود به همین دلایل موضوع سهم توسعه روستایی در اقتصاد ملی با توجه به پایین بودن هزینه‌هایی که جامعه روستایی در مقایسه با هزینه‌های مصرفی در جامعه شهری دارد بسیار پایین است روستائیان در بسیاری از موارد خودکفا هستند.

 با وجود تلاش‌های فراوان پس از پیروزی انقلاب اسلامی در زمینه رفع محرومیت عمرانی و فیزیکی از جامعه روستایی ؛ هنوز مهاجرت از روستا به شهر ادامه دارد مشکلات بیکاری فصلی  و درآمد و اقتصادی زندگی در روستا‌ها را با چالش و آسیب  روبرو کرده است شاید به توان گفت که اگر مسئولان کاری نکنند این روند مهارت ادامه پیدا می کنم تا اینکه روستائیان ما خالی از سکنه شود موراد این چنینی در کهکیلویه و بویراحمد زیاد وجود دارد که سکنه به مناطق دیگر از جمله شهرها هجرت کرده اند و روستاها خالی شده اند.


تفاوت سرمایه‌گذاری در زمینه‌های آموزشی، ورزشی و تفریحی، صنعتی، ارتباطات و راه‌ها، بهداشتی و درمانی و... در شهر و روستا بسیار زیاد ست و باید این فاصله کاهش یابد نباید انتظار داشته باشیم روستاییان با فقر در روستا زندگی کنند،توسعه روستا نباید صرفا نگاه فیزیکی و محرومیت زدایی باشد بلکه باید این دیدگاه به توسعه جامع و پایدار در روستا تغییر کند و توسعه در مناطق روستایی تحقق یابد روستا‌ها باید کانون تولید و درآمد باشد و توزان ان با رشد صنعتی  به هم نخورد.

 


کشاورزان هنوز به سیستم بازاریابی کارآمد تسلط ندارند و سهم کشاورز از سهم یک واسطه کمتر است که به معنی  بیماری در نحوه عرضه محصولات کشاورزی است،باید اقتصاد روستایی ، چند محصولی باشد و زندگی در روستاها با افتخار یاد شود.

عشایر کهگیلویه و بویراحمد یک میلیون راس دام دارند

عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد دارای یک میلیون رأس دام هستند که سالانه بیش از یک هزار و 200 تن گوشت قرمز و 26 هزار تن شیر تولید دارند که با پرداخت تسهیلات زنجیره تولید و پروار بندی 34 هزار راس دام این میزان تولید گوشت به یک هزار و 650 تن رسیده است.

در شرایطی که طی 30 سال گذشته شاهد روند کاهشی جمعیت عشایر استان هستیم از سال 95 تاکنون بیش از یک هزار خانوار متقاضی گرفتن دفترچه  ارائه خدمات عشایری و بهره‌مندی از خدمات این اداره هستند 11  هزار خانوار عشایری در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد، که  سالانه علاوه بر تولید شیر و گوشت، 35 درصد از صنایع دستی استان را تولید می کنند که با تولید بیش از چهار هزار مترمربع انواع صنایع دستی، مقام نخست تولیدات صنایع دستی استان را به خود اختصاص داده اند.

تولید سالانه 276 تن انواع پشم، 400 هزار تخته پوست و فعالیت در بخش‌های کشاورزی و باغداری (حدود سه هزار و 815 هکتار زمین کشاورزی)  از سایر فعالیت‌های جامعه عشایری استان است.  12 درصد از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در قالب 11 هزار خانوار با جمعیتی معادل 70 هزار نفر عشایر هستند.

 

رسم زیبای کوچ نشینی و قشلاق و ییلاق عشایر کهگیلویه و بویراحمد

کوچ نشینی کهن ترین شیوه زیست بشر است که پابرجا بودن آن تا عصر حاضر از بزرگ ترین جاذبه های این شیوه معیشت محسوب می شود و همین شیوه خاص زندگی سبب شده ایلات و عشایر به "دیدنی ترین جاذبه عصر تکنولوژی" لقب بگیرند. عشایر به شیوه ای جذاب و باورنکردنی طی قرن ها و سال های طولانی اقدام به حفظ سنن و آداب و رسوم گذشته خود نموده اند و این اصالت به جاذبه ای برای صنعت گردشگری تبدیل شده است.

کوچ نشینی قدمتی به بلندای تاریخ دارد و از آن هنگام که بشر برای تامین نیازهایش، دام را اهلی کرد و به خدمت خود در آورد، زندگی کوچ نشینی آغاز شد و اکنون نیز پس از قرنها این نوع زندگی در بخشی از جغرافیای کشور جریان دارد. اساس اقتصاد زندگی کوچ نشینی بر پایه دامداری است و دام بنیان معیشت زندگی کوچ نشینی را تشکیل می دهد و براین اساس علف مهمترین بهانه برای کوچ است.هرجا علوفه و مراتع سرسبز باشد، عشایر به آنجا کوچ می کند. بهارها و پاییزها که به نیمه می رسند، کوچ عشایر آغاز می شود و از قشلاق به ییلاق و ییلاق به قشلاق می روند و این حرکت جمعی هر ساله ادامه دارد.

صنایع دستی عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد، همانند دیگر عشایر ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است و همچون دامپروری یکی از محورهای اصلی زندگی آنهاست. پشم و موی حاصل از طریق دامپروری، در قالب دستبافت های متعدد همه ساله وارد بازار استان می شود. که عشایر این خطه می توانند علاوه بر مصرف شخصی، بخشی از آنها را به عنوان صنعت دستی به جامعه غیر عشایری عرضه کنند. از جمله این صنایع دستی می توان به قالی و قالیچه، گلیم، گبه، خورجین، جاجیم و ... اشاره نمود.

کهگیلویه و بویراحمد، محل اسقرار ییلاق و قشلاق شش ایل بومی بویراحمد، بهمئی، طیبی، دشمن زیاری، چرام و باشت و بابویی است. محل استقرار عشایر کهگیلویه و بویراحمد در ییلاق در شهرستان های بویراحمد ، دنا و بخش های شمالی و شرقی شهرستان های کهگیلویه و چرام و در قشلاق در شهرستان های گچساران ، بهمئی، باشت و بخش های جنوبی شهرستان های کهگیلویه و چرام قرار دارد.

قرن هاست که درجغرافیای زاگرس مرکزی و جنوبی، عشایر بویراحمدی و قشقایی،نرمابی،موردرازی وغیره، بهار و تابستانهای گرم را در دامنه های سرسبز دنا و پاییز و زمستانهای سرد را در دشت ها و مراتع کهگیلویه و تپه ماهورهای گچساران و در کنار رودخانه هایی همچون زهره، مارون و خیرآباد می گذرانند. بین قشلاقها و ییلاقها، عشایر در حرکت هستند و این زمان اگرچه سخت ترین بخش زندگی عشایر است اما خاطره انگیزترین نیز بوده و خاطرات تلخ و شیرین کوچ، تجربه های دیروز و حکایت های فردای عشایر است.

روزگاری کوچ زیباترین بخش از زندگی عشایر کوچ رو و ایل رو در زاگرس بود، روزگاری که زیبایی کوچ را می شد در نغمه های ایلیاتی ها و آوای دَرا، نقش قالی و گلیم های زنان و دختران، حکایت های پیران و شوق کودکان ایل از تولد بره ها و بزغاله ها در مسیر کوچ، دید و شنید. وقتی از زن عشایر درباره زندگی عشایر سئوال می کنم با دل نگرانی می گوید دیگر نغمه کوچ عشایر زیبا نیست،دیگر طاقت عشایر بودن را نداریم؟! و می گوید: نغمه ایل کجاست؟

 

زنگ خطر نابودی زندگی عشایری در کهگیلویه و بویراحمد نواخته شد

یک پژوهشگر تاریخ بومی کهگیلویه و بویراحمد در 7 شهریور ماه در گفت و گو با خبرنگاران در زمینه دلایل کاهش عشایر بویراحمد طی 30 سال اخیر گفت: شاید روزگاری معنایی و کلامی دلپذیرتر از کوچ و آهنگ حرکت برای یک عشایری متصور نبود چرا که حرکت و جابه جایی، خود یک دگرگونی زندگی و درخواستی از سر توانایی و قدرت بود و گذر از دشت‌ها و سرزمین‌ها خود شوق بسیاری داشت اما امروزه دیگر چنین نیست.

حمید پوردیان افزود: تغییرات نوع زندگی و مشکلات و محدودیت‌هایی که به صورت خواسته یا ناخواسته برای عشایر ایجاد شده سبب شده که عشایر کاهش یابند بدون شک با سست شدن اعتقادات اصیل ایلی و صداقت و ریش سفید محوری و احترام‌های گذشته و  وجود مهاجرت‌های بی رویه ما شاهد ماجراهای غریبانه تری برای عشایر هستیم.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از عوامل کاهش عشایر پایین بودن درآمد و عدم امکان تمرکز سرمایه گذاری در مناطق عشایری است افزود: از آنجایی که تنها منبع درآمد اصلی عشایر احشام و دام بوده و از آنجایی که این موجودات زنده در معرض خطر اعم از بیماری، سیل، سرقت، مرگ و میرهای مختلف است.

پوردیان تصریج کرد: زمینه نگهداری دام  بالا بوده همچنین در جابجایی و مهاجرت‌های فصلی بخشی از آن‌ها از بین می‌رود و عملا امکان پس انداز و سرمایه گذاری را از صاحبان عشایر سلب می‌کند و چون دائم در حال حرکت هستند توجه خاصی نیز به یک منطقه (قشلاق یا ییلاق) نمی‌شود. خود این موضوع به لحاظ اقتصادی از رشد آنان جلوگیری می‌کند.

امروز 15 مهر ماه؛دیدار عشایر استان با رییس جمهور

مسئول روابط عمومی امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: امروز 15 مهر ماه مدیرکل امور عشایر و  تعدادی از عشایر استان به نمایندگی از مردم عشایر استان با رییس جمهور دیدار می کنند.

خسروی بیان کرد: این جلسه که تا ساعتی دیگر آغاز می شود و تعدادی از عشایر استان با لباس محلی عشایری در این مراسم حضور پیدا می کنند.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
معصومه بشیری
1397/7/14 - 19:37
سلام به روستاییان و عشایر عزیز کشورم .خداقوت .روزتون مبارک
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.