گروه: اخبار استان خبر: 101369 / تاریخ انتشار : 1396/6/5 ساعت : 14:45

مرمت امامزاده سید صالح(ع) رودِ تلخ به همت جهادگران بهمئی+تصاویر

گروه جهادی شهید اورنگ بهمئی در اردوی دو روزه امامزاده سید صالح(ع) رودِ تلخ را با همکاری مردم روستا مرمت کردند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ، به نقل از پایگاه خبری آوای ماغر، جهادگران بسیجی شهرستان بهمئی با توجه به ارادتی که به اهل بیت(علیهم السلام) و فرزندان ایشان داشتند، با تلاش دو روزه خود توانستند امامزاده سیدصالح(ع) رودتلخ را مرمت کننند.

این کار به همت گروه جهادی شهید اورنگ حوزه مقاومت بسیج سیدالشهدا(ع) ممبی ، قرارگاه پیشرفت وآبادانی سپاه پاسداران و اهالی روستا به مدت دو روز برگزارگردید .

بخشدار مرکزی برای زیرسازی واحداث  جاده وراه ارتباطی این امامزاده(ع) به اهالی روستا قول همکاری و پیگیری داد .

معرفی امامزاده سید صالح شهرستان بهمئی:

این زیارتگاه در روستای سید صالح از توابع منطقه رود تلخ شهرستان بهمئی بر روییک  تپه بنا شده و دارای جلوه خاصی است .

در کتاب دایره المعارف شجره آل رسول -جلد سوم نوشته سید علی موسوی نژاد سوق در مورد امامزاده سید صالح(ع) آمده است: "رودخانه تلخ در شمال و کوه بنگشتون و جبال ماغر در جنوب آبادی و شهر لیکک در فاصله 90 کیلومتری آن قرار دارد .

بنای بقعه مرکب است از ایوانی بلند با قوس تیزه دار در وسط که در سه ضلع آن دیوار چند ضلعی نامنظم با معماری قدیم احداث شده است که بخش عمده آن در حدود چند دهه پیش ویران شده است .

در وسط آن مرقد منور قرار گرفته و بر فراز آن گنبدی مخروطی خوش ترکیب استوار گردیده است به نظر میرسد در مرمت های بعدی تزئینات و نگاره های گیاهی قدیم در زیر اندود گچ امحاء شده است که مربوط به دوره صفویه می باشد .

درباره شجره و نسب این بزرگوار به جز مطلبی با خطوط زغالی بر لایه سطح ستون میانی با این مضمون: « ای زاده زینب خاتون، آقا سیاهپوش... (ناخوانا)» ثبت شده بود . شاید بقول محلیان امامزاده سید صالح فرزند امامزاده زینب خاتون (مامه زینب) باشد که بقاع آنها در فاصله نزدیک هم قرار دارد ."

تصاویر ضمیمه:

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.