گروه: اخبار استان خبر: 100684 / تاریخ انتشار : 1396/5/17 ساعت : 09:21
گفت و گوی خواندنی با پیشکسوت خبرنگاری در کهگلویه و بویراحمد:

تلخ و شیرینی های قدیمی ترین خبرنگار کهگیلویه و بویراحمد/معلمی که خبرنگار شد+تصاویر

خبرنگار پیشکسوت کهگیلویه و بویراحمد بعد از چندین سال معلمی وارد عرصه خبرنگاری شد و اکنون بیش از 20 سال است که در این عرصه فعالیت می کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، به نقل از ایل بانو، در هفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نام گذاری کرد.

کار خبرنگار، انعکاس رخدادهایی است که قابلیت خبرشدن و اطلاع رسانی به جامعه را دارد. لازمه خبرنگار خوب بودن، داشتن علم و دانش، تجربه و جسارت است تا در کنار آن با سرعت، دقت و صحت، که سه اصل مهم در کار خبری است بتواند موفق عمل کند.

خبرنگار بودن گاهی سخت است و گاهی آسان گاهی تلخ و است و گاهی شیرین ماندن و پیشرفت در این حرفه نیازمند به علاقه زیاد به این کار است چرا که شاید به مرور زمان خسته شوی اگر این علاقه نباشد خیلی زود جا می زنی.

کهگیلویه و بویراحمد یک خبرنگار پیشکسوت دارد که از سال های گذشته او را می شناسم شاید اکثر قریب به اتفاق خبرنگارانی که اکنون فعالیت می کنند پروش یافته این پیشکسوت عرصه خبرنگاری است کسی که از سال 70 تا کنون وارد این عرصه شده است یعنی از سالی که من متولد شدم به انداه  سن من کار خبری انجام داده است  امروز 17 مرداد ماه نیز به عنوان خبرنگار نمونه و برتر استان راهی تهران شده است تا از وی تجلیل شود که در زیر گفت و گوی  ما با این خبرنگار را می خوانید.

 

سید حمداله خواهش نیک متولد 5 شهریور ماه سال 50 و از سادات امامزاده علی است مدرک تحصیلی این خبرنگار ریاضی است  نزدیک به 10 سال با مدرک فوق دیپلم و لیسانس علوم تجربی معلم بود همچنین مدرک کارشناسی ارشد مدیریت شاخه منابع انسانی  دارد.

سید حمداله خواهش نیک خودش را اینگونه معرفی کرد:  به عنوان مسئول روابط عمومی آموزش و پروش استان مشغول به کار هستم و فعالیت خبری را از سال 70 با خبر جنوب و نشریه زاگرس آغاز کردم و فعالیتم در صدا و سیما نیز از سال 80 تا کنون است و جزء طلایه داران عرصه اطلاع رسانی هستم همسرم  معلم درس ادبیات و در مدارس یاسوج تدریس می کند که بخش مهم موفقیتم در عرصه اطلاع رسانی و عرصه تعلیم و تربیت  را مرهون همراهی ایشان هستم.

 

ایل بانو-چند فرزند دارید؟ ایا آنها نیز شغل پدر را ادامه داده اند؟

سه فرزند پسر به اسم های سید علی، سید عرفان و سید احسان دارم که سید علی چند سالی است به عنوان خبرنگار اخبار جوانه ها فعالیت می کند برخی مواقع گزارش های دانش آموزی تهیه می کند و چون که در مدرسه استعدادهای درخشان تحصیل می کند فعالیتش کمتر شده است.

 

ایل بانو-چرا خبرنگاری را انتخاب کردید؟

از کودکی شوق و ذوق زیادی به خبرنگاری داشتم که با راهنمایی های استادم دردوره تربیت معلم در شیراز با روزنامه خبر جنوب کار کردم و بعد از آن نیز برای اولین نشریه استان یعنی زاگرس کار می کردم به مرور زمان وارد صدا سیما شدم و کار حرفه ای را آغاز کردم.

ایل بانو-از خاطراتی که دارید برای ما بگویید؟

عرصه خبرنگاری خاطرات تلخ و شیرین زیادی دارد اما یکی از شیرین ترین خاطراتم پیدا کردن دست نوشته شهید قلی دردمه در چاروسا بود که در پایه میز در دهدشت پیدا شد و آن را به پدر و مادرش رساندم.

دومین خاطره من این است که فردی در اوایل انقلاب برای خودرویی ثبت نام کرده بود و به دلایلی نتوانسته بود آن را دریافت کند در برنامه گفتن نگین پخش و در 20:30 نیز ارسال شد که بعد از 28 سال خودرو را بی وی دادند!!!و بیشترین خاطرات من مربوط می شود به اهدای عضو که تقدیم ادامه زندگی به دیگران است و تا کنون 130 گزارش در این زمینه کار کرده ام.

ایل بانو-تلخ ترین خاطره شما؟

تلخ ترین خاطره من بر می گردد به تصادف اتوبوس در محور یاسوج-بابامیدان  که بیش از 15 نفر کشته شدند و شاهد جان دادن برخی از آنها در بیمارستان بودم خبرنگاری شغل پر مخاطره ای است با شیرینی و تلخی های خاص خود باید عاشق آن باشی خبرنگاران به نسبت امکانات و شرایط خود خالصانه زحمت می کشند و احساس می کنم که همه ما به آموزش های ویژه برای بهتر شدن نیازمندیم.

مهمترین مشکلات رسانه از دیدگاه شما؟

مهمترین مشکلات رسانه بخش های رفاهی، ضرورت های تخصصی با بیمه و آموزش خبرنگاری، محرز نشدن جایگاه خبرنگاران بین برخی مسئولان از مهمترین مشکلات رسانه ها است شغل و حرفه خبرنگاری قبل از هر چیز به علاقه و ذوق نیاز دارد و بعد از آن حرفه ای شوند.

ایل بانو-به یاد ماندنی ترین گزارش شما؟

به یاد ماندنی ترین گزارشی که گرفتم گزارشی از آزادی 13 زندانی در آستانه عید فطر بود که توسط یک خیر هم استانی انجام شد همیشه آن را به یاد دارم.

زهرا داوودی

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.